לראות את התמונה המלאה

כתבות

יום הכיפורים 2016: ירידה דרסטית בזיהום אוויר

איכות אוויר טובה מאוד נרשמה ביום הכיפורים בכל תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה, הפרושות ברחבי הארץ.

כך, למשל, ריכוזי תחמוצות החנקן ביום הכיפורים בגוש דן ובירושלים עמדו על ערכים שבין 17-7 חלקים לביליון (חל"ב) – זאת, לעומת שעות הבוקר ביום שלפני כניסת יום הכיפורים (יום שני, 10 באוקטובר), שבו הגיעו הריכוזים בגוש דן עד ל-95 חל"ב ובמרכז ירושלים עד 178 חל"ב.

מנתוני תחנות הניטור בחיפה עלה, כי זיהום האוויר שנמדד במהלך יום הכיפורים היה הנמוך ביותר השנה. במרכז העיר, למשל, צנחו ריכוזי תחמוצת החנקן יותר מפי 12 והגיעו ל-14 חלקיקים למיליארד בלבד – לעומת 172 חלקיקים לביליון (חל"ב) לפני כניסת יום הכיפורים.

במשרד להגנת הסביבה ציינו, כי "השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות". כמו כן הדגישו במשרד, כי הירידה הדרסטית חלה רק בתחמוצות חנקן ולא בחלקיקים העוברים בדרכי הנשימה, מאחר ולחלקיקים יש זמן שהות ארוך באטמוספירה (כעשרה ימים) עד לסילוקם.

תחמוצות החנקן גורמות לסימפטומים שונים של מחלות בדרכי הנשימה ולהקטנת עמידות הגוף בפני חיידקים. חשיפה לריכוזים גבוהים מאוד של חנקן דו חמצני, המזהם המזיק לבריאות בתוך תחמוצות החנקן, עלולה לגרום להגברה של תגובות דלקתיות במערכת הנשימה של אנשים בריאים, בקרב חולי מחלת נשימה כרונית (COPD) וכן בקרב חולי אסתמה, ומעלה את תדירות הסימפטומים הנשימתיים (התקפים).

בריכוזים סביבתיים נמוכים יותר נמצא קשר בין חשיפה לחנקן דו חמצני לעלייה בשיעור הפניות לחדרי מיון ולעלייה בשיעור האשפוזים עקב מחלות נשימתיות, ובעיקר אסתמה. כמו כן נמצא, כי חשיפה של נשים למזהם זה במהלך השליש הראשון של ההיריון מעלה את הסיכון למומי לב בעובר. חשיפה כזו בשליש האחרון של ההיריון מעלה את הסיכון ללידת תינוק במשקל נמוך.